Spaceruj, zwiedzaj, odbierz drzewko!

21.07.2022 14.45

Chcesz upiększyć swój ogródek, działkę, taras? Może działasz we wspólnocie i szukasz pięknych roślin na osiedlowy skwerek? Odwiedzając Łasztownię w najbliższy weekend 23-24 lipca możesz zdobyć jedną z 200 sadzonek od EcoGeneratora. Platany i katalpy będą czekać na tych, którzy lubią spacery i… przybijanie pieczątek.

 

 

 

W sobotę i niedzielę na bulwarach odbędzie się kolejna impreza z cyklu Bulwarove organizowana przez spółkę Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. W tym roku częścią tego wydarzenia jest EcoGenerator. W trakcie weekendów pełnych atrakcji proponowanych przez Żeglugę, najmłodsi szczecinianie i turyści mogą wziąć udział m.in. w ekologicznych animacjach i zdobywać gadżety od EcoGeneratora. Lipcowe Bulwarove będzie jednak wyjątkowe. Uświetni je 200 ok. 50-60 centymetrowych sadzonek, które trafią w ręce uczestników specjalnie przygotowanej na tę okoliczność gry plenerowej. Zadaniem graczy będzie odwiedzenie czterech charakterystycznych miejsc w rejonie Łasztowni, odnalezienie w ich pobliżu pieczątek i przybicie ich na specjalnym blankiecie. To proste! Zdobywasz wszystkie stemple – odbierasz drzewko!

 

Czytaj też: Lato, bulwary i EcoGenerator

 

Blankiety do gry z punktami do odwiedzenia będą dostępne w Centrum Informacji Turystycznej na Łasztowni lub na terenie wydarzenia Bulwarove - skwer na końcu Łasztowni. Sadzonki drzew natomiast będzie można odebrać w namiocie ŻSTW w czasie trwania wydarzenia Bulwarove.

 

 

 

O drzewka zadbał sklep ogrodniczy „Pan Bratek”. Warto o nie zawalczyć, bo platany i katalpy to piękne rośliny. Jak zapewnia pan Arkadiusz ze wspomnianego sklepu ogrodniczego, pora roku do ich sadzenia także teraz jest odpowiednia.

 

 

Rośliny przyjadą na Łasztownię w specjalnych twardych paletkach produkcyjnych po 28 sztuk w każdej. Dwuletnie sadzonki powinno się odebrać razem z ziemią okalającą korzenie. Po przyniesieniu do domu można drzewka od razu zasadzić do gruntu lub większej donicy i przez 3-4 lata hodować np. na tarasie. Jeśli sadzimy roślinę w gruncie, po wykopaniu niewielkiego dołka, należy zalać go wodą. Kiedy woda się wchłonie wsadzamy sadzonkę, przysypujemy ziemią dookoła i ponownie podlewamy. To młoda roślina, w czasie upałów pamiętajmy o dostarczaniu jej wody.

 

 

Katalpa jest nazywana drzewem tlenowym, produkuje go bardzo dużo. Ma też olbrzymie liście. To drzewo, które kiedy dorośnie kwitnie na biało. Ma storczykowate kwiaty. Drzewko można formować poprzez usuwanie od dołu zbędnych liści podczas jego wzrostu. Zostawiamy je na takiej wysokości jaka nam odpowiada. W gruncie katalpa rośnie bardzo szybko, nie jest wybredna co do miejsca. Może być nasłonecznione lub cieniste. Drzewo w polskich warunkach osiąga około 3 do 3,5 metra wysokości. Liście wypuszcza w maju a z końcem września je zrzuca.

 

 

 

Platan to drzewo alejowe. W ostatnich latach ma coraz więcej zwolenników z uwagi na korę, która raz na jakiś czas odchodzi i zostawia ozdobne plamy na pniu. Korę tę można potem wykorzystać do dekoracji. To drzewo, które rośnie kolumnowo, gałęzie pojawiają się od dołu. Nie przeszkadza to jednak, by je usuwać i zostawić tylko koronę. Platan może mieć od 6 do 10 metrów. Jeśli będziemy go przycinać będzie się krzewić, jeśli nie, będzie rósł i rósł.

 

 

 

Widzimy się na bulwarach! Niech się zieleni!

 

Informacje z ECG także na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! 

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.