Energia ze słońca zasili EcoGenerator

23.06.2025 10.45

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie produkuje energię z odpadów, ale wkrótce będzie to robił także ze słońca. Ruszyły poszukiwania podmiotu, który zaprojektuje i wybuduje instalację fotowoltaiczną na dachu magazynu waloryzacji żużla na terenie instalacji.

 

Żużel to jeden z odpadów poprocesowych powstałych po termicznym unieszkodliwianiu odpadów. Składają się na niego określone substancje zawarte w odpadach zmieszanych, które nie ulegają spaleniu i są to np. elementy betonowe czy mineralne. Przed ostatecznym zagospodarowaniem żużel jest odpowiednio uzdatniany. Mniejsze jego elementy wpadają na podajniki taśmowe i są transportowane w miejsce waloryzacji żużla. Tam w ogromnych boksach żużel jest sezonowany i magazynowany do momentu odbioru przez uprawnione firmy.

 

 

To właśnie na dachu magazynu sezonowania żużla, który ma 5 355 m kw. powierzchni, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów chce zamontować panele fotowoltaiczne.

 

 

Instalacja ma być niewielka, wkomponowana w istniejące źródło energii. Jej moc zaplanowano w przedziale 300 kWp - 303,6 kWp i w zamiarze ma być ona dodatkowym źródłem energii, służącym zabezpieczeniu potrzeb własnych zakładu. Potrzeby te ZUO w tej chwili zaspokaja, jednak z małym wyjątkiem. Chodzi o czas, kiedy instalacja w ogóle nie produkuje energii, czyli przez kilka tygodni w trakcie corocznego dużego postoju remontowego, który przypada w okresie letnim. W tym czasie zakład kupuje energię elektryczną na własne potrzeby na rynku. Posiadając instalację fotowoltaiczną, nie będzie to konieczne w takim zakresie.

 

Zważywszy na fakt, że postój remontowy planowany jest przed sezonem grzewczym, w lipcu lub sierpniu, produkcja energii ze słońca byłaby na pewno efektywna. W miesiącach zimowych, w czasie normalnej pracy instalacji i produkcji energii z odpadów, pozyskaną ze słońca energię także będzie można wykorzystywać dla własnych celów i tym samym zwiększyć wartość netto energii, która przeznaczona byłaby do sprzedaży.

 

 

Inwestycja będzie realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” przez okres do 12 miesięcy od zawarcia umowy. W tym czasie wykonawca będzie miał 6 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Planowany termin przekazania instalacji do eksploatacji to druga połowa 2026 roku.

 

Link do postępowania

 

 

O EcoGeneratorze przeczytasz też na Facebooku i Instagramie. Polub nas! 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.