Program „Jestem eco” dla szkół i przedszkoli

28.01.2016 00.00

Co gospodarka odpadami ma wspólnego z ekologią? To tematyka 220 lekcji, które odbyły się w przedszkolach i szkołach  województwa zachodniopomorskiego w ramach programu edukacyjnego EcoGeneratora

Oprócz zajęć lekcyjnych przeprowadziliśmy dwa konkursy, dwie akcje społeczne, przygotowaliśmy materiały dydaktyczne (scenariusze dla nauczycieli, książeczki dydaktyczne dla dzieci i foldery dla uczniów), a także multimedialną prezentację.

Wszystkie zajęcia odbyły się w formie interaktywnych gier, zabaw, warsztatów. Wiedzę i umiejętności uczniów sprawdzaliśmy przez udział w konkursach.

 

 

Program edukacyjny – na zlecenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie – przygotowała i zrealizowała agencja Partner of Promotion, jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych agencji public relations w Polsce, która zajmuje się podobnymi projektami dla nowo budowanych spalarń odpadów  w Krakowie, Poznaniu i Bydgoszczy.

- Dla wielu z nas problem odpadów znika z chwilą wyrzucenia worka do pojemnika  i przyjazdem śmieciarki – powiedział przed startem programu Marcin Janczylik z Partner of Promotion. - Chcemy to zmienić. Nie ma bowiem nowoczesnego i efektywnego systemu gospodarki odpadami bez świadomych i odpowiedzialnych mieszkańców. Nasze działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży odznaczają się będą dużą kreatywnością. Wspólnie bawimy się i uczymy - skaczemy z uczniami podstawówek po dużej planszy do gry, segregując po drodze odpady, robimy selfie z gimnazjalistami, pokazujące jak można być eco. Przedszkolaki natomiast odwiedza tajemniczy Odpadek, który zachęca do dbania o czyste środowisko. 

 

Strona z książęczki edukacyjnej dla przedszkolaków i uczniów klas 0-3

 

Pierwsza lekcja odbyła się 20 listopada 2014 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie.  

Program zakończyliśmy 30 listopada 2015 roku. Wzięły w nim udział przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z tzw. obszaru alimentacyjnego EcoGeneratora (patrz mapka).

 

 

 

Naszym celem było upowszechnianie wiedzy na temat systemu gospodarki odpadami w Polsce z uwzględnieniem znaczenia zakładów termicznego unieszkodliwiania odpadów oraz kształtowanie postawy świadomego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska.

 

Strona folderu przygotowanego dla starszych uczniów

 

Uczniowie dowiedzieli się m.in., dlaczego odpady należy segregować i używać powtórnie jako surowiec, jakie zagrożenia wynikają ze składowania odpadów na wysypiskach, dlaczego przekształcanie odpadów w energię jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska i ekonomii. Poznali też pojęcie „odpowiedzialności konsumenckiej” w zakresie ograniczania wytwarzania odpadów.

Program został realizowany w ramach Projektu ,,Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów  dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”.

 

Plakaty zachęcający do udziału w konkursie programu edukacyjnego "Jestem eco"

 

Niżej w załącznikach znajdziecie opis programu i scenariusze lekcji. Zachęcamy nauczycieli, szkoły, przedszkola do korzystania z nich. Są do Państwa dyspozycji bezpłatnie. Dwa scenariusze (gimnazjum 2 i ponadgim 1)  odwołują się do animacji na temat EcoGeneratora:

 

 

Załączniki do pobrania:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.