Po instalacji krąży woda z Duńczycy

09.02.2023 12.25

 

Wiadomo, ogień w EcoGeneratorze jest bardzo ważny, ale trzeba pamiętać, że równie niezastąpiona jest także woda. Zakład potrzebuje jej do wytworzenia pary, która napędza łopatki turbiny, by produkować prąd, przenoszenia ciepła do sieci ciepłowniczej czy do tak ważnego dla środowiska oczyszczania spalin. Skąd i jak ją czerpie? 

 

Wodę do procesów technologicznych i chłodniczych w naszym zakładzie pobiera się z rzeki Duńczycy. Jest ona oczyszczana i specjalnie uzdatniana. To woda, która trafia np. do instalacji kotłowej, dlatego musi być najlepszej jakości. Przechodzi więc kilka etapów oczyszczania. Najpierw oczyszcza się ją wstępnie mechanicznie, potem usuwa zawiesiny i zanieczyszczenia stałe.

 

 

Do poboru wody z rzeki służy specjalny otwarty kanał dolotowy łączący budynek pompowni z rzeką Duńczycą. W celu zapewnienia w kanale dolotowym przepływu  wód  o  maksymalnym  natężeniu, w korycie rzeki wykonano podwodny kanał, prowadzący od osi rzeki do naziemnego kanału dolotowego.

 

Gabaryty kanału podwodnego w korycie rzeki Duńczycy są stale monitorowane. Co roku wykonuje się pomiary batymetryczne sprawdzające głębokość i szerokość tego kanału. W przypadku zamulenia dna podwodnego kanału, jest on pogłębiany do wymaganych gabarytów, aby ilość wody dopływającej wystarczała EcoGeneratorowi do procesów technologicznych i chłodniczych.

 

Podwodne koryto w Duńczycy doprowadza wodę do otwartego dolotowego kanału naziemnego, który znajduje się na terenie zakładu. Na początku kanału, przy ujęciu, zamontowane są kraty, które wyłapują największe frakcje zanieczyszczeń znajdujących się w rzece. Zasysana przez pompę lub pompy woda, kanałem dolotowym dociera do przepompowni wód powierzchniowych  EcoGeneratora.

 

 

Znajdują się w niej trzy pompy, ale najczęściej uruchomiona jest tylko jedna lub dwie z nich. Szybszy przepływ wody i tym samym praca dwóch pomp konieczna jest szczególnie podczas upalnego lata, kiedy temperatura wody w rzece jest wyższa, więc przepływ musi być szybszy, by osiągnąć efekt chłodniczy. W okresie zimowym wystarcza praca jednej z pomp.

 

 

W pompowni woda przechodzi przez kolejne etapy oczyszczania w specjalnych kratach mechanicznych oraz w sitach obrotowych i podziemnymi rurociągami dociera do instalacji. Rurociągi są dwa. Jeden przeznaczony do wody chłodniczej, drugi kieruje wodę do celów technologicznych. Woda do celów technologicznych trafia do budynku wstępnego oczyszczania (BWO) wody z Duńczycy, gdzie jest  oczyszczana fizyko-chemicznie a następnie poddawana procesowi odwróconej osmozy w stacji uzdatniania wody, gdzie poddana jest także korekcji chemicznej.

 

 

 

W stacji uzdatniania wody (SUW) w EcoGeneratorze woda jest demineralizowana. Dlaczego to tak ważne, by woda była czysta? Gdyby w urządzeniach, maszynach instalacji tak jak w domowym czajniku gromadził się „kamień”, urządzenia przestałyby funkcjonować prawidłowo a ich naprawa byłaby kosztowna. Dlatego woda używana w procesie, musi być wysokiej jakości i o określonym stopniu oczyszczenia. Czuwają nad tym panie laborantki z EcoGeneratora, które na bieżąco badają wodę i przekazują informacje o tym Wydziałowi Ruchu.

 

Podczas corocznego postoju remontowego EcoGeneratora, kanał poboru wody jest opróżniany. Wtedy możliwa jest jego konserwacja, czyszczenie itd.

 

 

Woda pobrana z Duńczycy, wykorzystana już na instalacji uchodzi do zrzutu wody pochłodniczej i dalej... 

 

 

...do zrzutu oczyszczonych ścieków technologicznych.  

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź EcoGenerator Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​ 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.