EcoGenerator działa „na maksa”

12.01.2023 15.35

2022 rok był dla EcoGeneratora pierwszym pełnym rokiem, w którym zakład działał ze zwiększoną do maksimum wydajnością. To oznacza, że do termicznego unieszkodliwienia przyjął w tym czasie prawie 176 tys. ton odpadów, które dotarły dzięki około 14 tys. dostaw.

 

 

 

 

Dzięki odpadom dostarczonym w 2022 roku EcoGenerator wyprodukował brutto ponad 88 tys. 500 MWh oraz ponad 737 tys. GJ. Po odjęciu energii na własne potrzeby zakładu, produkcja wyniosła niecałe 65 tys. 500 MWh oraz prawie 726 tys. GJ. Wytworzona z odpadów energia elektryczna trafiła do Krajowej Sieci Elektroenergetycznej a ciepło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

 

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora pochodzą tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

 

Miniony rok to jednak nie tylko liczby. To także wiele wydarzeń, które działy się na terenie lub z udziałem EcoGeneratora.

 

 

Rok 2022 rozpoczęliśmy od wymiany szczęk w najbardziej reprezentatywnym urządzeniu naszego zakładu. Po czterech latach zasypywania lejów i mieszania odpadów, żółte szczęki wielkiej stalowej "łapy" bardzo się zniszczyły. Pod wpływem tarcia w niektórych miejscach blacha poszycia oderwała się i zwinęła w rulon. Po remoncie chwytak był jak nowy.

 

 

Wiosna przyniosła nowości - EcoGenerator zadebiutował na Instagramie. Wydarzenie to nie zostało niezauważone i szybko otrzymaliśmy zaproszenie do rozmowy na żywo na temat naszej działalności właśnie na tym kanale społecznościowym. O czym kierownik Wydziału Ruchu EcoGeneratora rozmawiał z "Panią od odpadów"? Zapis najważniejszych wątków znajduje się na naszej stronie, a cała rozmowa dostępna jest na instagramowym profilu pani_od_odpadow.

 

 

Do niecodziennych zdarzeń doszło też na terenie naszej instalacji.  Otóż „wielka stalowa łapa” po raz pierwszy stanęła oko w oko z dronem. To był pierwszy raz, kiedy dron pojawił się w bunkrze z odpadami. Efekt pracy ekipy, którą gościliśmy, można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Bohaterką całego zamieszania była nasza podkowa znaleziona w odpadach, która trafiła do kapsuły czasu. Szczecińska Energetyka Cieplna przygotowała film z powstawania tej kapsuły z okazji swoich 60-tych urodzin.  

 

 

W czerwcu w ramach dwudniowego VII Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK - doświadczenia”, którego partnerem był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, do naszej instalacji na wizytę techniczną zaprosiliśmy uczestników tego wydarzenia. Nasi przedstawiciele brali też udział w panelach dyskusyjnych i wygłaszali referaty podczas spotkań organizowanych w Hotelu Silver.

 

 

 

Wakacje upłynęły pod znakiem wielu plenerowych imprez. Na ekologiczne animacje zapraszaliśmy w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu podczas wydarzeń organizowanych przez Żeglugę Szczecińską w ramach cyklu Bulwarove. Były ekologiczne warsztaty, gry, zabawy, ecogeneratorowe gadżety i sadzonki drzewek do zdobycia.

 

 

EcoGenerator wspierał także znane wszystkim wydarzenie o nazwie Iluminacje Szczecin 2022.  Mieszkańcy Szczecina po raz kolejny przekonali się, że światło w miejskiej przestrzeni może czynić cuda! A są one możliwe dzięki energii elektrycznej. To my wytwarzamy tę energię z bezużytecznych odpadów komunalnych. I to nie jest cud. Tylko najnowocześniejsza ekologiczna technologia.

 

 

 

Jak przystało na koniec wakacji, wzięliśmy się za… malowanie. Farby i spray poszły w ruch a efektem tego jest mural. Wielka „stalowa łapa” zamknięta w automacie rodem z nadmorskiego kurortu. Zamiast pluszaków – odpady. Taką wizję na uatrakcyjnienie szarego muru osłaniającego zakładowy agregat prądotwórczy miał znany w kraju i za granicą szczeciński artysta Piotr Pauk, znany jako Lump. Jego obraz można teraz podziwiać zaraz za bramami EcoGeneratora.

 

 

 

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego zachęcaliśmy mieszkańców Szczecina do wzięcia udziału w Festiwalu Młodych Talentów – Nowa Energia, który odbył się na przełomie września i października. EcoGenerator był partnerem tego wydarzenia zorganizowanego przez Szczecińską Agencję Artystyczną w zmodernizowanym Teatrze Letnim. To była prawdziwa muzyczna uczta. Młode talenty i artyści tacy jak Fukaj, Różanek i Mery Spolsky.

 

 

Po corocznym remontowym postoju naszej instalacji, na początku września mogliśmy pochwalić się nowymi sondami, które zamontowaliśmy na naszym kominie. Dzięki temu już teraz nasz zakład spełnia wymogi, które będą obowiązywały dopiero pod koniec 2023 roku. To wtedy duże spalarnie będą musiały prowadzić dodatkowo pomiar stężenia rtęci w spalinach. My już to robimy i wiemy, że pod tym względem także jesteśmy bezpieczni dla środowiska.

 

 

W październiku po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, wznowiliśmy wizyty edukacyjne w EcoGeneratorze. Od tego momentu do końca roku 2022, nasz zakład odwiedziło ponad 240 uczniów i ich opiekunów z 10 szkół ze Szczecina i okolic. W semestrze letnim spodziewamy się jeszcze większej liczby gości, bo wizyt będzie dwa razy więcej!

 

 

Pod koniec 2022 roku zelektryzowaliśmy wszystkich chyba najważniejszą informacją. M.in. lampy uliczne i sygnalizacje świetlne w całym Szczecinie będą świecić dzięki… odpadom. Z tańszej energii elektrycznej wyprodukowanej przez EcoGenerator skorzysta też Technopark Pomerania. Umowy z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie oraz Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym zostały podpisane pod koniec ubiegłego roku.

 

Więcej informacji z EcoGeneratora także na naszym Facebooku i Instagramie. Polub nas! ​     

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.