Drugi sezon zwiedzania EcoGeneratora rozpoczęty

05.09.2018 00.00

- Zobaczyłem bramę do piekła – w taki poetycki sposób wizytę w EcoGeneratorze opisał Kacper z klasy VIc SP 51. To pierwsza grupa, która odwiedziła szczecińską spalarnię po wakacyjnej przerwie.

 

 

Najpierw uczniowie zobaczyli prezentację na temat nowoczesnej gospodarki odpadami i dowiedzieli się, dlaczego recykling i przetwarzanie odpadów w energię są konieczne ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Potem obejrzeli najciekawsze fragmenty zakładu: halę procesową, bunkier odpadów, rozpalony ruszt.

 

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem – mówi wychowawczyni VIc Magdalena Dżugaj. – Spodziewałam się jakiś hałd śmieci, nieprzyjemnych zapachów, a tu czysto i porządek.

Katarzyna Stachowicz, mama jednego z uczniów: - Zgłosiłam się jako opiekunka grupy, bo bardzo chciałam zobaczyć tę instalację. Masa odpadów w bunkrze robi ogromne wrażenie i uświadamia, jak dużo odpadów wytwarzamy. Dobrze, że taki zakład powstał w Szczecinie.

 

A dzieci? Mówią, że fajnie, że chwytak do przerzucania odpadów w bunkrze przypomina ten do łapania pluszaków w automatach zręcznościowych i że będą namawiać koleżanki i kolegów do zwiedzania EcoGeneratora. Oliwia: - Koniecznie trzeba tu przyjechać, na żywo spalarnia jest ciekawsza niż na zdjęciach.

 

EcoGenerator rozpoczął pracę w grudniu 2017 roku. Ścieżka edukacyjna została udostępniona dla zwiedzających 21 marca. Przez trzy miesiące spalarnię odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim zobaczyło 1410 osób (w tym 123 opiekunów) w 61 grupach.

 

Zapraszamy do zwiedzania

Zapisy przyjmujemy pod adresem wizyty@ecogenerator.eu

Wiek zwiedzających: od drugiej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Wielkość grup: do 25 osób. Zapraszamy we wtorki, środy i czwartki; godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny. EcoGenerator znajduje się w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim, przy ul. Logistycznej 22. Transport we własnym zakresie. Dojazd autobusem linii 76.

 

 

 

Czysta energia z odpadów

EcoGenerator od początku swojej działalności:

  • przyjął 80 tys. ton odpadów komunalnych,
  • wytworzył ponad 28 tys. MWh energii elektrycznej
  • i 64 tys. GJ energii cieplnej.
Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.