Dzieciaki zachwycone

22.03.2018 00.00

Czy EcoGenerator pali odpady segregowane, ile odpadów mieści się bunkrze, ile waży szpon, czy będę mógł pracować w EcoGeneratorze, jak będę dorosły?

 

Takie m.in. pytania nurtują gości EcoGeneratora. Od 21 marca szczeciński zakład termicznego przetwarzania odpadów udostępnia swoją ścieżkę edukacyjną dla grup zorganizowanych. Zdecydowana większość już zapisanych do kalendarza to klasy szkolne. Pierwszego dnia odwiedzili nas uczniowie 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie oraz trzecioklasiści z SP 65 w Zdrojach.

Zwiedzanie składa się z dwóch części. W pierwszej, w sali konferencyjnej, wyjaśniamy dzieciom, dlaczego dobrze zorganizowana gospodarką odpadami jest ważna dla ochrony środowiska, jaką rolę odgrywa w nim selektywna zbiórka odpadów, a jaką EcoGenerator?

W drugiej części zwiedzający oglądają zakład z zewnątrz i od wewnątrz. Dookoła spalarni jest plenerowa ścieżka edukacyjna, dzięki której można zobaczyć cały zakład z różnych perspektyw.

Ścieżka edukacyjna wewnątrz budynku procesowego wiedzie przez halę kotłów, halę systemu oczyszczania spalin, maszynownię, nastawnię. Przy nastawni znajduje się witryna, przez którą widać ogromny bunkier odpadów i pracującą w jego wnętrzu suwnicę łupinową (nazywaną przez pracowników EcoGeneratora szponem).

Największe wrażenie na zwiedzających rob widok masy zgromadzonych w bunkrze odpadów i rozmiary chwytaka łupinowego, którym suwnicowy przerzuca je do lejów zasypowych, skąd spadają na ruszty, by tam przekształcić się w czystą energię.

Na koniec zwiedzania goście dostają prezent w postaci odblaskowego plecaka, a w nim książeczkę edukacyjną „Zostań ecobohaterem”, długopis, ołówek i zawieszkę odblaskową z logo EcoGeneratora. Do tego mały folder informacyjny na temat szczecińskiej spalarni.

Książeczka „Zostań ecobohaterem” zawiera kolorowanki, zagadki, rebusy, krzyżówkę. Wszystkie zadania w przystępny sposób edukują dzieci w zakresie gospodarki odpadami.

 

  • Odpowiedzi na pytania pod tytułem: EcoGenerator przekształca w energię tylko odpady zmieszane i posortownicze (a więc nie te ze zbiórki selektywnej). Bunkier ma pojemność ok. 3 tys. ton. Szpon waży 4,6 tony. Na ostatnie pytanie odpowiedzieliśmy – oczywiście, tak smiley.

 

Klasa 5a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie

 

Klasa 3 ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Zdrojach

 

 

Polecam wszystkim nauczycielom

Rozmowa z Jolantą Sapiechą, wychowawczynią klasy 5a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie.

EcoGenerator: Skąd pomysł na wycieczkę do EcoGeneratora?

Jolanta Sapiecha, wychowawczyni klasy 5a SP 1: Informacja o możliwości odwiedzenia EcoGeneratora dotarła do mnie szkolną pocztą mailową. Lubię z klasą wychodzić na zewnątrz. Jesienią byliśmy w ekoporcie przy ul. Arkońskiej i planujemy go odwiedzić jeszcze raz wiosną. Dzieci bardzo śmiecą, dlatego zależy mi, aby zrozumiały dlaczego to jest złe, dlaczego selektywna zbiórka odpadów jest dobra i co należy robić z odpadami, które nie nadają się do recyklingu.

Wrażenia?

Dzieci najbardziej zapamiętały bunkier odpadów, chwytak do ich przerzucania i hałas turbiny w maszynowni. Byli zaskoczeni, że jest aż tyle odpadów i że można je bezpiecznie spalić, bo spalarnia ma system oczyszczania spalin, którego nie mają domowe piece. Wspominali też Kociambrę (kotkę, która od czasu do czasu pojawia się na terenie EcoGeneratora - ECG).Jako nauczycielka chcę jeszcze podkreślić, że czuliśmy się bardzo zaopiekowani. 

Czy poleciłaby Pani innym nauczycielom  wycieczkę do naszego zakładu?

Moje dzieciaki były zachwycone, a koleżanki ze szkoły pytały, gdzie ty byłaś, gdzie jest ten EcoGenerator? Więc zaraz wywiesiłam ogłoszenie, w którym napisałam, że bardzo polecam wycieczkę do EcoGeneratora i podałam wszystkie wasze namiary.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Wizyty w EcoGeneratorze

Zapraszamy we wtorki, środy i czwartki; godz. 9 i 11. Wizyta trwa ok. 1,5 godziny.

Transport we własnym zakresie. Nasz zakład znajduje się w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim, przy ul. Logistycznej 22. Do EcoGeneratora dojeżdża autobus linii 76 (odjazdy z Bramy Portowej: 8.36 i 10.23). Czas przejazdu ok. 10 minut.

Uwaga: linia 76 ma dwie pętle końcowe:  przy Nabrzeżu Ewa i przy ul. Logistycznej. Należy wybrać kurs kończący się na pętli przy ul. Logistycznej.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem email: wizyty@ecogenerator.eu

 

Czysta energia z odpadów

Od 5 grudnia do 21 marca EcoGenerator wytworzył 12,7 tys. MWh energii elektrycznej i 57 tys. GJ energii cieplnej. W tym czasie zakład przyjął 28 tys. ton odpadów. Dla porównania: w roku 2017 szczecińskie tramwaje zużyły 27,7 tys. MWh, a jedno 50-metrowe mieszkanie rocznie potrzebuje na ogrzanie ok. 40 GJ.

Rocznie EcoGenerator może przetworzyć 150 tys. ton odpadów.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.