Pierwsza para z EcoGeneratora

08.09.2017 00.00

 

Zakończył się pierwszy etap gorącego rozruchu – wstępne suszenie obmurza kotłów. Przed nami wypalanie, alkaiczne gotowanie i dmuchanie.

 

Rozruch zakładu przeprowadzają pracownicy firmy Termall Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia. W dniach 1-5 września odbyło się wstępne suszenie obmurza kotłów. W dwóch kotłach EcoGeneratora zostały zamontowane po trzy palniki o mocy 15 kW każdy. Celem operacji było zlikwidowanie wilgoci pierwotnej zgromadzonej w obmurzach. Ten precyzyjnie zaplanowany od strony termicznej proces ma zabezpieczyć wnętrze kotła przez pęknięciami podczas normalnej eksploatacji. W ostatniej fazie suszenia wstępnego temperatura w kotle przez 24 godziny wynosiła 350 st. C.

Wypełniony wodą kocioł podjął swoją normalną pracę, czyli zaczął produkować parę. Na tym etapie para nie jest jeszcze kierowana do turbiny, tylko przez zawór rozruchowy na zewnątrz EcoGeneratora, dzięki czemu można ją było zobaczyć nad dachem zakładu.

Dziś (8 września) po ostygnięciu kotłów odbyła się inspekcja obmurza. Pęknięć zagrażających prawidłowej pracy kotła nie stwierdzono.

 

 

W drugim etapie wypalania obmurza kotłów powietrze wewnątrz zostanie podgrzane do 1000 st. C. Równocześnie zostanie przeprowadzone tzw. alkaiczne gotowanie, co z kolei spowoduje oczyszczenie kotła z drobnych pozostałości pomontażowych; opiłków, smarów, piasku itp.

Potem rozruchowcy zajmą się usuwaniem zabrudzeń z części ciśnieniowej kotła, które powstały podczas montażu. Ten proces nazywany jest dmuchaniem kotłów, przegrzewaczy i rurociągów pary świeżej.

Celem zabiegów czyszczących jest uzyskanie parametrów pary wymaganych przez producenta turbozespołu. Para podawana do turbiny musi być przegrzana i czysta. Chodzi o to, by chronić łopatki turbiny przed wilgocią i pomontażowymi drobinkami, które mogłyby uszkodzić turbinę.

Następne etapy rozruchu kotła to testy suwalności rusztów, uruchomienie maszynowni oraz układu kondensatu.

Równocześnie z tymi pracami trwać będzie rozruch instalacji oczyszczania spalin.

Przekazanie EcoGeneratora do eksploatacji planowane jest na połowę listopada 2017.

 

We wnętrzu kotła nr 1, po inspekcji wstępnego suszenia obmurza: Damian Bebenista - firma Calderys, Rafał Kyc -Termall i Piotr Wójcik - Izomar.

 

 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zamknij.